wtorek, 28 maja 2013

Ryby skąd mamy wiedzieć że ryba jest świeża?Kupując ryby często zadajemy sobie pytanie "czy ta ryba napewno jest świeża" i pani lub pan sprzedawca w  sklepie zawsze potwierdza" tak jak najbardziej dzisiaj łowiona" i o ile sklep znajduje się blisko morza gdzie odbywają się regularne połowy mamy tę gwarancję, co w wypadku gdy do morza mamy kilkaset kilometrów i nasza ryba musi przebyć daleką drogę z kutra rybackiego do portu następnie do hurtowni transportem do sklepu na półkę i w końcu na nasz talerz.Postaram się dać wam kilka wskazówek które powinny pomóc w wyborze.


 1. Skóra powinna być lśniąca,wilgotna wolna od przebarwień starajcie się nie wybierać suchej ryby.
 2. Śluz na rybie musi być przejrzysty,przezroczysty jeżeli jest mętny,mleczny odpuśćmy sobie mimo zapewnień sprzedawcy.
 3. Oczy powinny być czarne,szkliste żywe nie mogą być mętne,mleczne.
 4. Skrzela muszą być czerwone krwiste nie sine.
 5. Zapach ryba powinna pachnieć morzem,oceanem a nie rybą.
 6. Mięso przejrzyste wolne od przebarwień.
 7. Jeśli macie  jakiekolwiek wątpliwości to również znak że coś jest  nie w porządku  z naszą rybą.Nie dajcie się naciągać na starą śmierdzącą rybę.
Powodzenia przy wyborze świeżej ryby.

3 komentarze:

 1. Nie polecam kupować ryb mrożonych lub ogólnie wszystkich ryb w marketach lub sklepach tego typu. W weekend miałam spotkanie z szefem kuchni i to co on nam opowiadał o rybach to głowa mała.

  OdpowiedzUsuń
 2. Biorąc pod uwagę wszystkie te podpunkty i będąc kilkaset kilometrów od morza muszę zrezygnować z ryby na moim talerzu, ponieważ za każdym razem kiedy jestem na stoisku czy w sklepie rybnym (miejsce: Polska)ryby nie spełniają tych warunków :( i czuć je z daleka ! (niestety nie pachną morzem czy oceanem).We Francji na północnym-wschodzie kraju, który też ma spory kawałek do morza kupuje pachnące świeże ryby (bardzo duży wybór) wiec można ?;) (bardzo przyjemne tło muzyczne na stronie, pozdrawiam :)).

  OdpowiedzUsuń
 3. nie wierzę że nie ma w Polsce miejsca gdzie można kupić świeżą rybę,mogę się mylić mam jednak nadzieję że jest inaczej dajcie znać jakie są wasze doświadczenia ze świeżą rybą w marketach,w sklepach rybnych, gdziekolwiek zaopatrujecie się w ryby

  OdpowiedzUsuń